Začínáme s pečetěním

Moji milí a drazí,

ráda bych vás seznámila se znovuobjevenou technikou - tvorbou pečetí neboli pečetěním.

Tuto techniku jsem objevila před pár lety a naprosto mne nadchla, že jsem se rozhodla se o ni s vámi podělit.

K čemu taková pečeť slouží? Ptal se mě manžel. No... zkrátka pro radost, na ozdobu. Můžete pečetit přímo na předměty - obálky, obaly, krabice nebo si pečeť odlít na silikonovou podložku a z té pečeť přenést / přilepit pomocí lepíků. Díky těmto lepícím kroužků si můžete pečetě nadělat do zásoby, darovat je nebo prodávat dále.

JAK SI PEČEŤ VYROBIT

A nyní už k samotné výrobě. Rozhodně bych začala u kvalitního pečetního vosku, kterého v mé nabídce najdete bezpočet. Vosk je třeba rozehřát. Ideálním pomocníkem je sada stojánku se lžící. Doporučuji pro začátek rozehřát 4-5 granulek. Ozkoušet si kombinaci s Vaším pečetidlem. Jsou různé rozměry, od 1,5 cm až po xx cm, tudíž každá pečeť vyžaduje svoje množství. Pokud ho neodhadnete hned pro začátek, nic se neděje. Vosk se dá opětovně roztavit. Nebojte! I já tavila a testovala stále dokola.

Vosk máme! Zapálíme si čajovku, vložíme do stojánku, na lžíci roztavíme granulky vosku a odlejeme roztavený vosk na silikonovou podložku nebo přímo na předmět (tady POZOR! u lití přímo na předměty máte pouze jeden pokus - z papíru už jen tak neodloupnete). Položíme na vosk pečetidlo a necháme ztuhnout. Doporučuji 60 sekund, klidně i déle. 

A teď přichází vrchol tvoření, odklopení pečetidla. Mám vždy ohromnou radost, když se pečeť povede a každý kousek je originál. Pokud své pečetě chcete dovést k úplné dokonalosti, tak doporučuji doladit vystouplé motivy fixem, ať už stříbrným nebo zlatým. Vhodnými pomocníky mohou být také různé formy pro tvorbu pečetí nebo stěrka, kterou vyškrábnete přebytky vosku ze lžíce. Možné je také lžíci za tepla vytřít papírovým kapesníkem, ale zbytečně tak plýtváte materiálem.

Přeji mnoho krásných okamžiků při této báječné technice.

 

Rézi

ZDE KRÁTKÉ VIDEO Z MÉ TVORBY.